Crawford kommer till Sverige

Crawfords ursprung går tillbaka ända till 1920-talets USA. Den som introducerar portarna i Sverige och Europa är en ung svensk ingenjör.
Hans namn är Fred Bengtsson och 1956 åker han till USA för att leta efter en agentur för amerikanska produkter att marknadsföra i Sverige. Speciellt intresserad är han av garageportar, särskilt takskjutportar. Han blir väl mottagen hos Crawford Door Co. på Hoover Road i Detroit och återvänder till Sverige med återförsäljarrätt i hela Europa för Crawfords produktsortiment.

Verksamheten på den här sidan Atlanten startar i Göteborg 1960. 1962 startar egen utveckling och produktion av portar, och importen från USA upphör. Allt sedan dess har Crawford-portar karaktäriserats av säkerhet, flexibilitet och design. Och innovation, för Crawford är i många avseenden det portföretag som drivit på utvecklingen i branschen. Till glädje för alla de runt om i världen som varje dag öppnar och stänger sina Crawford-portar utan några som helst bekymmer. Och förhoppningsvis känner att de har gjort ett riktigt klokt val.